– در دوران حاملگی از مصرف زیاد کا فئین جلوگیری شود( چایی و قهوه).

2- بسیاری از زنان تا اواسط سه ماهه دوم افزایش وزن قابل توجهی پیدا نمی کنند. وزن در هفته های 20 و22 معمولا افزایش می یابد.

3-رژیم گرفتن و غذا نخوردن مزمن می تواند بر روی رشد جنین تاثیر بگذارد.

4- ورزش کردن منظم و گاه به گاه توصیه می شود.زن بار دار در محیط خنک ورزش کند تا دمای بدنش بیش از حد بالا نرود.از خوابیدن به وضعیت پشت در حین ورزش پرهیز کند.ورزش نباید خطر ضربه به شکم را داشته باشد.به اندازه ورزش باید مصرف کالری را بالا ببرد.

رژیم غذایی در بارداری و نکات مربوط به آن,آنلاین سلامت

6- علاییم تهوع و استفراغ از هفته 6 و8 معمولا آغاز می شود ودر هفته 12 و14 به حداکثر میرسد ودر هفته 22 بر طرف می شود. به این منظور از خوردن غذاهای چرب و یا ادویه زیاد پرهیز کند .از وعده های غذایی کم حجم بطور مکرر استفاده نمایید.زنجبیل و ویتامین B6 در این دوران مفید است.در صورت عدم تحمل با تجویز پزشک دارو می تواند استفاده کند.

7-ممکن است که زن حامله دچار افزایش بزاق شود .بهتر است در صورت به وجود آ مدن این عارضه مصرف کربو هیدرات محدود شود.

8-در صورت ایجاد سوزش سر دل غذاهای اسیدی وادویه دار حذف شود.محدود کردن مصرف غذا ومایعات پیش از رفتن به رختخواب و مشاوره با پزشک جهت دریافت دارو مناسب توصیه می شود.

9-در صورت ایجاد یبوست از مایعات فراوان و مواد غذایی حا وی فیبر استفاده کند.از انما و مسهل های قوی به هیچ وجه استفاده نشود.

10-بسیاری از زنان باردار از اسپاسم های دردناک عضلات ساق پا شکایت دارند.می تواند از غذاهای حاوی پتاسیم فراوان مثل کیوی و موز مصرف کند و همچنین از ماساژ، گرما و کشیدن عضلات درگیر کمک بگیرد.

11-اختلالات خواب در دوران حاملگی شایع هستند .برای کیفیت خواب بهتر با پزشک مشورت کند.

12-در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمو نی، نا پایداری احساسی شایع می باشد.

13-درد پشت در اواخر بارداری شایع است بدین منظور از ایستادن طولانی مدت پرهیز کند .بیشتر استراحت کند و از کمربند حمایت کننده استفاده کند.

14-در سه ماهه اول بارداری احتمال به وجود آمدن سردرد تنشی و میگرن افزایش می یابد .

15-در حاملگی طبیعی نیازی به محدود کردن آ میزش نیست.امکان دارد که در دوران بارداری میل جنسی کاهش داشته باشد.در صورت پارگی پرده ها و جفت سر راهی آ میزش نبایید وجود داشته باشد.

16-در بسیاری از زنان در دوره بارداری رشد مو افزایش می یابد ولی بعد از وضع حمل، مو ها می ریزد.

17-در دوران حاملگی پوست صورت و خط عمودی وسط شکم تیره می شود.

میل جنسی در دوران بارداری و نکات مربوط به آن

18-بیشتر زنان باردار می توانند در دوران حاملگی به کار خود ادامه دهند ولی بلند کردن بار و ایستادن بیشتر از 5 ساعت با عواقب نا مطلوبی همراه است.

19-معمولا خانمها در سه ماه اول بارداری از تکرر ادرار شکایت دارند.اگر تکرر ادرار به همراه سوزش ، فوریت ادرار و خون در ادرار بود سریعا با پزشک مشاوره شود.

20-معمولا ترشح واژینال در این دوره افزایش می یابد اگر همراه با خارش و سوزش و بوی بد همراه شد سریعا با پزشک مشاوره شود.

21-احتمال سنکوپ در دوران بارداری بیشتر است برای پیشگیری بهتر است که از خوابیدن به پشت پر هیز شود و بیمار به پهلو بخوابد.در صورت سنکوپ های مکرر با پزشک مشاوره شود.

22-اشعه xو یونیزاسیون آ ثار بسیا ر مخربی بر روی جنین دارد .

23-در حین مسافرت زن باردار نباید طولانی مدت بشیند هر 2 ساعت، 10 دقیقه راه برود ویا پا های خود را دراز کند.حتما کمربند ایمنی خود راببندد.

24-الکل و سیگار آ ثار فاجعه باری برای جنین در بر دارد.از تماس با سرب، جیوه و حلالهای آلی پرهیز شود این مواد به شدت تراتوژن هستند.

بارداری و رعایت نکات مربوط به آن

25-در صورت بروز نشانه های زیر سریعا با پزشک تماس بگیرید:

-خونریزی واژینال
-نشت مایع از واژن
-درد شکمی طولانی مدت و یا افزایش یابنده
-تب ولرز
-سوزش در هنگام ادرار کردن
-استفراغ طولانی و عدم تحمل خوردن غذا بیشتر از 24 ساعت
-سردرد شدید و مداوم، تغییرات بینایی یا تورم منتشر
-کاهش قابل توجه در حرکات جنین

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.