علل زایمان زودرس

دکتر لیلا اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ” ندای انقلاب ” با اشاره به ناشناخته بودن 80 درصد از علل زایمان های زودرس در بین خانم های باردار گفت: با توجه به این موضوع تنها به 20 درصد از علل و فاکتورهای موثر در زایمان زودرس می توان دست یافت.

وی ادامه داد: آلودگی هوا، دود سیگار و در مجموع استنشاق مونوکسید کربن به عنوان عوامل خارجی و استرس، فشار خون بالای مادر از جمله علل در زایمان های زود رس به حساب می آیند.

این متخصص زنان و زایمان خاطر نشان کرد: وزن بیش از اندازه یعنی بیش از 90 کیلو و وزن کمتر از حد استاندارد یعنی 40 کیلو و سنی بالاتر از 40 الی 45 سال میزان احتمال زایمان زودرس و یا تولد نوزادان ناراس را می تواند افزایش دهد.

اصغری ادامه داد: دیابت بارداری که تا 6 هفته پس از بارداری در مادر باقی می ماند و یا کسی که دچار بیماری دیابت است، داشتن بیماری های عصبی و روحی از جمله بیماری صرع می تواند از دیگر علل در این نوع زایمان ها به حساب آید.

وی با اشاره به عوامل جنینی در تولد نوزادان زودرس یا نارس گفت: جنین های دوقلو به دلیل حجم بالای کیسه آب و یا جنین های یک قلوی که حجم آب بسیاری در کیسه رحم وجود دارد این احتمال را ایجاد می کند که کودک زودتر از موعد به دنیا بیاید.

اصغری به اختلالات کروموزمی جنین نیز اشاره کرد و گفت: جنین از 9 لایه تشکیل شده است که ممکن است در کلاژن های آن و یا در سندروم های کروموزومی آن مشکلاتی ایجاد شود که همین موضوع نیز می تواند در زایمان زودرس ایفای نقش کند.

وی با بیان اینکه جنین طبیعی از 38 هفتگی تا 40 هفتگی به دنیا خواهد آمد بیان داشت: اگر جنین از 26 هفتگی تا 37 هفتگی به دنیا بیاید آن را در دستگاه نگهداری می کنند اما باید این نکته را گفت که جنین یا همان نوزاد نارس هر چند در دستگاه نگهداری می شود اما در آینده با اختلالات تنفسی رو به رو خواهد شد چرا که ریه او کامل نشده است.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: باید به این نکته نیز اشاره کرد که کودک در این زمان کبدش جدا از بدن مادر باید فعالیت کند بر همین اساس احتمال بروز زردی بیشتری برای کودک متصور است و همین می تواند عوارض مغزی، عفونت خونی و مشکلات روده ای را برای وی ایجاد کند.

اصغری خاطر نشان کرد: کسانی که یکبار حاملگی زودرس داشتند برای حاملگی دوم 30 درصد احتمال این نوع وضع حمل برای آنان بیشتر می شود و اگر هم خواهر و یا مادرشان با این نوع حاملگی رو به رو شده باشند احتمال ژنتیکی بودن این موضوع برای آنان نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.