واژینوپلاستی چیست ؟؟ واژینوپلاستی شامل موارد زیر میباشد 1-جوان سازی بافت تناسلی زنان 2- تنگ کردن بافت تناسلی زنان 3- سفت نمودن عضلات واژن 4- ترمیم قسمت خلفی واژن

واژینوپلاستی یک پروسه جراحی است که جهت از بین بردن شلی واژن به کار میرود . خانم هایی که دچار شلی و ریلکسشین واژن شده اند . معمولا از کاهش لذت جنسی هنگام نزدیکی شکایت دارند .

معمولا خانم ها از عدم رسیدن به ارگاسم و شلی واژن شاکی هستند . مهمترین عامل کاهش ارگاسم و شلی واژن از دست دادن قوام عظلات خلفی دیواره داخلی واژن میباشد که تا دهانه ورودی واژن امتداد میبابد .

که در نتیجه بیمار از احساس افتادگی ، شلی و عدم ارگاسم حین نزدیکی شاکی میگردد .

همانطور که ذکر شد ضعف بافت های نگه دارنده لگن و نازک شدن تیغه ریکتوواژینال ( تیغه بین مقعد و واژن ) می توانند باعث افتادگی دیواره واژن شوند .

لابیاپلاستی

علل شلی واژن ::

1- آسیب های حین زایمان طبیعی

– زایمان سخت

– زایمان طول کشیده

– چند قلوزایی

-استفاده از فورسپس ،

و یا روشهای دیگر جهت تسهیل زایمان طبیعی

پارگی های ناحیه پرینه
یک اپیزیوتومی غلط حین زایمان طبیعی که ممکن است تا رکتوم یا عضلات اسپکنتر مقعد امتداد یابد .
تاریجچه یبوست مزمن به دنبال اختلالات روده ای
سابقه هیسترکتومی و یا عمل جراحی دراوردن رحم

مشکلات ذکر شده با افزایش سن شدیدتر میشوند ولی ممکن است در خانم های جوان تر نیز باعث شلی واژن شده حتی در کسانی که تا بحال هیچ گونه زایمان طبیعی نداشته اند .

واژینوپلاستی کمک میکند به سفت شدن عضلات و تونیسیته واژن و بافت های اطراف به طوری که با قدرت بیشتری عضلات واژن انقباض بیشتری پیدا میکنند و قابل کنترل است .

بنابراین بیمار احساس بهتری هنگام نزدیکی خواهد داشت .

به کمک واژینوپلاستی می توانیم دهانه واژن را کوچک تر و تنگ تر نماییم .

واژینوپلاستی

علایم افتادگی قسمت خلفی دیواره واژن

Posterior vaginal wall prolapse

1- نزدیکی دردناک

2- یبوست

3- فشار روی مقعد

4- دردهای قسمت تحتانی کمر

5- بی اختیاری دفع گازهای روده ای

6- صداهای واژینال یا روده ای

7- درد مقعد و واژینال و تورم واژن

8- عدم توانایی در دفع کامل مدفوع

9- احساس درد و ناراحتی بعد از دفع مدفوع و حرکات روده ای

علل Posterior vaginal wall prolapse

1- زایمان های متعدد یا طول کشیده

2- استفاده از فوسلوز یا بقیه روشها جهت تسهیل زایمان

3- شرح حال یبوست و دل پیچه های مکرر

4- پارگی های پرینه یا اپیزیوتومی هایی که تا رکتوم یا اسپکنتر معقد کشیده شده .

همانطور که قبلا ذکر شد تمام این مشکلات با افزایش سن بیشتر میشود ولی ممکن ان برای خانم های جوان که حتی تا به حال زایمان نداشته اند نیز اتفاق بیفتند .

این مشکل ممکن است به دنبال هیسترکتومی تشدید شوند زیرا به دنبال هیسترکتومی ممکن است بافت های نگه دارنده لگن و لیگامان ها و بافت های اطراف دهانه رحم یا سرویکس و یا بافت های نگه دارنده قسمت دیواره قدامی یا خلفی واژن اتفاق بیفتد

روشهای اصلاح Posterior vaginal wall prolapse

ورزش کگل : کاملا ایمیل بوده ولی باید حدقل شش ماه انجام شود . تا به نتیجه دلخواه برسد . این روش کمک کننده است ولی از بین برنده کامل مشکلات نمی باشد
ترمیم قدامی خلفی A – P Vaginal repaer یک عمل جراحی است که معمولا در بیمارستان انجام می شود . که بافت های اضافی قسمت قدامی یا خلفی واژن برداشته شده . دهانه واژن تنگ شده و پرولاپس از بین برده می شود و مثانه و رکتوم به محل خود کشیده میشود .

Vaginal posterior repair که در این روش بافت های اضافی قسمت خلفی واژن برداشته شده ، پرولاپس وافتادگی از بین میرود ، تنگی واژن ایجاد شده این روش به مراتبط راحت تر از روش دوم بوده و اثرات درمانی تفریبا مشابه آن دارد . و ما به بیماران توصیه میکنیم که تا حد امکان و در صورت نیاز به جراحی از این روش استفاده نماییم . که دوره ریکاوری کوتاه تر و دوره بهبود سریعتری داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.