عمل جراحی سزارین درد زیادی را برای مادر به همراه دارد و مادرانی که از مراقبت پس از زایمان اطلاع کافی ندارند در نحوه کنترل این درد و تغذیه کودک با مشکلاتی رو به رو می شوند.با رعایت نکاتی که در ادامه گفته می شود از اولین روزهای تولد کودک خود لذت ببرید، ابتدا با آنچه که باید پس از سزارین برنامه غذایی خود لحاظ کنیم آغاز خواهیم کرد.بعد از سزارین

بعد از سزارین

بعد از سزارین چه بخوریم ؟ مواد مغذی ضروری برای مادرانی که سزارین کرده اند

بارداری برای برخی از مادران ، میتواند بسیار دشوار باشد این یک فرآیند عاطفی است که میتواند حتی قبل از زایمان ، از نظر جسمی اتفاق بیافتد. کوچولوی شما در آخر با بیرون آمدن، باعث کم شدن درد میشود، اما هنوز مهم است که مادر ، در دوران بارداری و بعد از زایمان ، از خود مراقبت کند در این بخش از نمناک قصد داریم که برخی از راه هایی را که میتوانید از طریق تغذیه برای کاهش مراحل پس از زایمان، از آن استفاده کنید را آورده ایم این نکات برای تمام مادران مهم است، اما مادرانی که جراحی سزارین داشته اند،باید توجه بیشتری به بدنشان داشته باشند، زیرا یک جراحی بزرگ بوده است ؛ در اینجا لیست مواد مغذی ضروری برای مادرانی که اخیرا سزارین داشته اند، وجود دارد.

تمام نکات مهمی که باید بعد از سزارین بدانید

برنامه غذایی و مواد مغذی لازم برای بدن بعد از زایمان سزارین

_پروتئین مناسب برای بعد از سزارین :

پروتئین بسیار ضروری است ، زیرا یکی از اجزای اصلی سلول های شما می باشد این، میتواند به روند بهبود کمک کند و مقاومت شما را در برابر عفونت افزایش دهد.مصرف پروتئین مناسب ، میتواند به نگهداشتن سطح انرژی بالا کمک کند. که در بخش بهبودی پس از سزارین بسیار موثر است.راه های زیادی برای دریافت پروتئین وجود دارد، حتی اگر شما رژیم غذای گیاهی را دنبال میکنید. مادر های جدید ، سعی میکنند که از خود و کودکانشان مراقبت کنند، به همین دلیل ، خیلی کم میخوابند ، سعی کنید با استفاده برخی از کراکرها و سبزیجات ، آن را تنظیم کنید.

_روی مناسب برای بعد از سزارین :

روی ،یک نیروی محرک اصلی است که بدن شما پس از سزارین ، برای ترمیم خود ، به آن نیاز دارد این ، مواد مغذی فوق العاده ای است که میتواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند و میزان التهاب برش های جراحی را کاهش دهد. التهاب کمتر ، همچنین باعث کاهش درد نیز میشود ؛ یکی از عالی ترین منابع، برای دریافت روی ، دانه های کدو تنبل است که میتوانید به سالاد و اسموتی های خود اضافه کنید، و به عنوان یک میان وعده فوق العاده در طول روز میل کنید. شما همچنین میتوانید لوبیا و عدس را که سرشار از روی هستند ، به سوپ یا خورشت خود بیافزایید.

مصرف کردن روی بعد از عمل جراحی سزارین

_ تاثیر ویتامین ها برای بهبودی سزارین :

ویتامین ها و مواد معدنی، در هر زمان فوق العاده هستند، اما در زمان بهبودی سزارین بسیار مهم تر میباشند ، ویتامین های C، A، E ، نیز فوق العاده میباشند. ویتامین C ، باعث تقویت و افزایش جذب آهن میشود همچنین ،به عملکرد مثبت بدن شما نیز کمک میکند شما میتوانید آن را در بسیاری از مرکبات مانند :پرتقال بیابید. ویتامین A، E، نیز برای ترمیم پوست آسیب دیده از سزارین عالی میباشند. سعی کنید که مقداری هویح یا بروکلی که حاوی دوز بالایی از ویتامین A، میباشند را در رژیم غذایی خود جای دهید و برای دریافت ویتامین E، نیز میتوانید از دانه های گل آفتابگردان مصرف کنید.

_افزایش کالری بعد از سزارین:

روند بهبودی بعد از یک سزارین ، به انرژی نیاز دارد که بدین معنی است که شما به کالری های غنی از مواد مغذی نیز نیاز دارید، تا انرژی خود را بالا نگهدارید. که اگر این کار را نکنید ، باعث احساس خستگی زود هنگام شما میشود.و میتواند خطر ابتلا به عفونت را در شما بالا ببرد ، مادران جدید نیز در صورت تغذیه با شیر مادر، نیاز به افزایش کالری دارند چرا که بدن ، کالری اضافه را برای تولیدشیر کافی برای تغذیه کودک ، میسوزاند. برنامه ای برای اضافه کردن چند میان وعده سالم و مقدار زیادی آب در طول روز ، به منظور حفظ شیر ، قرار دهید.

مصرف کالری های مغذی بعد از سزارین

_اهمیت مصرف آهن بعد از سزارین:

اغلب، مقدار زیادی خونریزی در سزارین ، نسبت به زایمان واژینال وجود دارد ؛ آهن بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا تولید گلبول های قرمز خون را افزایش میدهد.و به کاهش میزان خونریزی نیز کمک میکند آهن در غذاهایی، مانند :برگ های سبز تیره ، توفو، لوبیا و عدس یافت میشود. شما باید مطمئن شوید که به اندازه کافی ویتامین C ، مصرف میکنید ،تا به جذب آهن در بدن کمک کند ؛اگر شما مکمل آهن مصرف میکنید ، ممکن است لازم باشد که مصرف فیبر خود را نیز بالا ببرید که آنها با هم ، میتوانند تاثیر گذارتر باشند.

_مصرف چربی های سالم بعد از سزارین:

چربی های سالم را میتوان در چیز هایی مانند:گردو ها و دانه های کتان یافت این مواد میتوانند مقدار التهاب بدن شما را پس از بدنیا آمدن نوزاد کاهش دهند.

اما بعد از زایمان سزارین چه بخوریم؟

– تا سه روز بعد از زایمان سزارین از خوردن غذاهای نفاخ مثل میوه خام، آب میوه خام، آب میوه های کارخانه ای چون ساندیس ، حبوبات، پلو و خورشت خودداری کنید.

– غذاهایی چون کباب، جوجه کباب، گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند.

یبوست یکی از مشکلات رایج تازه مادرانی است که زایمان سزارین داشته اند پس در صورت یبوست از روغن زیتون، آلوخشک و انجیرخشک خیس کرده استفاده شود و همچنین سعی کنید آب به میزان کافی مصرف نمایید، به این دلیل که به رفع یبوست کمک می کند.

بعد از عمل جراحی سزارین چه غذاهایی مصرف کنیم؟

ضدعفونی کردن پانسمان جراحی

اگر پانسمان شما از نوع پانسمان ضد آب است حمام کردن به مدت کوتاه و ایستاده اشکالی ندارد اما درصورتیکه پانسمان ضد آب نیست تا سه روز نباید با آب تماس پیدا کند چراکه مشکل ساز خواهد شد. به گفته ی پزشکان روز سوم پانسمان روی زخم را بردارید و پس از یک دوش کوتاه و ایستاده بخیه های محل عمل را با شامپو که توصیه می شود شامپو بچه استفاده شود بشویید وبا سشوار خشک کنید این کار باید هر روز تکرار شود.

اندازه مناسب فعالیت بدنی بعد از سزارین

تا جایی که می توانید راه بروید، به این دلیل که راه رفتن هم از نفخ شما جلوگیری می کند و هم از یبوست. استراحت کافی، در فواصل فعالیت، به سریع تر شدن بهبودی دوران پس از زایمان کمک میکند. سعی کنید در ساعاتی که نوزاد خواب است شما نیز استراحت نمایید چرا که بدن شما برای ترمیم اثرات جراحی نیاز به استراحت دارد.

فعالیت بدنی پس از عمل جراحی سزارین

تا زمانی که کامل بهبود نیافته اید کار سنگین در منزل انجام ندهید

انجام کار سنگین در منزل علاوه بر ایجاد ضعف و رخوت در شما می تواند عوارض دیگری نیز به خصوص برای محل جراحی ایجادکند پس تا بهبودی کامل از فردی برای انجام کارهای سنگین منزل کمک بگیرید.

شروع ورزش پس از سزارین

عموما اجازه انجام ورزش از روز دهم به بعد، در اولین ویزیت پزشک معالج توسط او به شما داده می شود.

ورزش کردن بعد از سزارین با دستور پزشک

مصرف داروها بعد از سزارین

شما جراحی داشته اید و برای همین پزشک تان داروهایی برایتان تجویز کرده است ، داروهای تجویزشده راکاملا استفاده نمایید.

شیر دادن به نوزاد بعد از سزارین

چنانچه حالات غیر عادی در سینه مثل سفتی سینه، درد، قرمزی و تب با پزشک خود تماس بگیرید و این مسئله را به او اطلاع دهید . مرتب از هر دو سینه به نوزاد شیر بدهید و فراموش نکنید که شستشوی نوک سینه با آب ولرم، قبل و پس از هر بار شیردهی به منظور پیشگیری از آلودگی اهمیت خاصی دارد.

شیر دادن مرتب به نوزاد

انجام معاینات لازم مادر و نوزاد بعد از سزارین

بین 7 تا 10 روز پس از عمل به پزشک معالج خود مراجعه کنید و بین 3 تا 5روز پس از زایمان نوزاد خود را برای آزمایش غربالگری به مرکزی که قبلا به شما معرفی شده ببرید. گاهی ممکن است خونریزی بعداز سزارین در حد بیشتر از خونریزی قاعدگی باشد که طبیعی است ولی خونریزی بعد از 40 روز غیر طبیعی است و شما بایستی به پزشک خود این موضوع را اطلاع داده و با او ملاقات کند.

در صورت بروز هرگونه تب تورم ترشح وکبودی محل عمل ویا خونریزی شدید از رحم یا تورم و قرمزی در پستان یا تورم و درد غیر قرینه در پاها ؛در صورت مشاهده تب، التهاب ناحیه جراحی (یعنی قرمزی، درد، ترشح)، تب و خونریزی شدید و غیرعادی به بیمارستان مراجعه نمایید.

نتیجه گیری:

امیدواریم این مقاله ، به شما برخی از راه حل های عالی برای افزایش مواد مغذی بعد از سزارین را نشان داده باشد ، ممکن است که زیاد به نظر برسد، اما سعی کنید که با یک زمان بندی مناسب ، همه آنها را در برنامه ریزی غذایی خود قرار دهید به یاد داشته باشید که مقدار زیادی آب بنوشید و از برخی میان وعده های سالم کوچک، برای شروع استفاده کنید. در مورد مراقبت های بعد از سزارین بی دقتی نکنید و برای آنکه مادر قوی و سالمی باشید حتما از خودتان مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.