-عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) علت اصلی ایجاد سرطان سرویکس است.

-برنامه های غربالگری در کاهش میزان بروز سرطان سرویکس موثرهستند.

سرطان سرویکس سومین نیوپلاسم شایع ژینوکلوژیک در ایالاتمتحده محسوب میشود(بعد از سرطان جسم رحم و تخمدان).در کل جهان کارسینوم سرویکس همچنان یکی از مسایل مهم مربوط به مراقبت های بهداشتی به حساب می اید.در کشورهایجهان سوم که در انها منابع مراقبت های بهداشتی محدود هستند کارسینوم سرویکس هنوزهم یکی از علل مهم مرگ و میر محسوب می شود.

سرطان سرویکس

اپیدمیولوژی و عوامل خطر:

سرطان تهاجمی سرویکس نوعی سرطان قابل پیشگیری در نظر گرفتهمی شود چون این سرطان با وضعیت دراز مدت پیش از تهاجم همراه است برنامه هایغربالگری سیتولوژیک سرویکس در دسترس هستند و درمان ضایعات پیش تهاجمی موثر واقع میشود.

در ایالات متحده سن متوسط ابتلا به سرطان سرویکس 47 سالگیاست و توضیع سنی ان حالت دو قله ای دارد(یک قله در 39-35 سالگی و یک قله دیگر در64-60 سالگی).

سرطان سرویکس عوامل خطر متعددی دارد که به شرح زیر هستند:سنپایین در زمان اولین نزدیکی جنسی(کمتر از 16 سالگی)-داشتن شرکای جنسی متعدد-مصرف سیگار-نژاد-پاریته زیاد و پایین بودن سطح اجتماعی-اقتصادی.

ارزیابی

خونریزی واژینال شایعترین علامتی است که در بیماران مبتلابه سرطان سرویکس رخ می دهد.در اکثر موارد این علامت به صورت خونریزی پس از نزدیکی بروزمی کند اما ممکن است به صورت خونریزی نا منظم یا خونریزی بعد از یایسگی نیز رخبدهد.بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته ممکن است با ترشح بد بوی واژینال-کاهش وزن یا اوروپاتی انسدادی مراجعه کنند در زنانی که فاقد علامت هستند سرطان سرویکس شایعتر از همه از طریق بررسی موارد غیر طبیعی تستهای غربالگری سیتولوژیک شناساییمی شود.

در ابتدا همه زنان مشکوک به سرطان سرویکس باید تحت معاینه فیزیکی عمومی قرار بگیرند.در معاینه لگن اسپکولوم در داخل واژن قرار داده میشود وسرویکس از نظر نواحی مشکوک مورد معاینه قرار می گیرد.

یافته های کولپوسکوپیک تهاجم

در بیمارانی که بر اساس نتایج سیتولوژی سرویکس مشکوک بهمراحل اولیه سرطان مهاجم هستند و سرویکس انها در دید ظاهری از منظره ی طبیعی برخوردار است.یافته های کولپوسکوپیک که تهاجم را مطرح می کنند به شرح زیرهستند:1)عروق خونی غیر طبیعی” 2)نمای سطحی نا منظم همراه با از بین رفتن اپیتلیوم سطحی” 3)تغیر رنگ.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.