Vaginal relaxation syndrome از سال 2012 تحقیقات مختلفی جهت درمان پرولاپس و شل شدگی واژن و درمان آن با لیزر انجام شده است که نتایج اخرین تحقیقات به شرح زیر میباشد.

اختلالات جنسی خانم ها یک مشکل روحی و جسمی است که تحت تاثیر مشکلات روحی عصبی هورمونی و فیزیولوژیک می باشد . تاریخچه جنسی بیمار و رابطه او با همسر یا پارتنر اش نقش بسیار مهمی در سلامت جنسی خانم ها دارد . گرچه تغییرات فیزیولوژیک مانند شل شدگی واژن و گشاد شدن واژن فاکتورهای مهمی در رابطه با اختلالات جنسی می باشند و از این بردن این تغییرات فیزیولوژیک به تنهایی نمی تواد کلیه اختلالات جنسی را برطرف کنند . لذا بسیار از خانم ها به دنبال برطرف کردن شل شدگی واژن جهت بهبود روابط جنسی شان می گردند . به این دلیل راههای درمان متنوعی جهت این اختلال بررسی گردیده است .

پرولاپس دستگاه تناسلی چیست ؟

پرولاپس دستگاه تناسلی خانم ها یا پرولاپس واژینال یا افتادگی کانال واژن وقتی اتفاق می افتد که کف لگن تحت فشار قرار گیرد . با بلند کردن اجسام سنگین یا زایمان طبیعی که باعث پاره شدن بافت های آن ناحیه شده و افتادگی واژن اتفاق می افتد .

انواع افتادگی لگن

سیستو سل : افتادگی مثانه به داخل واژن
آنتروسل : افتادگی روده کوچک به داخل واژن
رکتوسل : افتادگی رکتوم یا روده بزرگ به داخل واژن
اورتروسل : افتادگی مجاری ادرار به داخل واژن .
پرولاپس رحم : افتادگی رحم به داخل واژن
واژینال والت . افتادگی سقف واژن به داخل واژن بعد از عمل خارج کردن رحم . هیسترکتومی

روشهای اندازه گیری افتادگی اورگانهای لگنی :

سه روش جهت اندازه گیری میزان افتادگی ارگانهای لگنی وجود دارد .

Baden- walker
Shaw’s system
POP-Q (pevic organ prolapse quantification )

مشهور ترین روش که امروزه استفاده می گردد روش POP-Q میباشد .

که در زیر به آن اشاره شده است .

تقسیم بندی POP-Q system :

Staging Of POP-Q System

Stage 0 :

هیچ پرولاپس قدامی (جلویی ) و خلفی ( عقبی ) نداریم .

Stage 1:

قسمت تحتانی افتادگی بیش از یک سانتی متر بالای سطح پرده بکارت است .

Stage 2:

قسمت تحتانی افتادگی بین یک سانتی متر بالا و یک سانتی متر پایین پرده بکارت است .

Stage 3 :

قسمت تحتانی افتادگی بیش از یک سانتی متر بیش از یک سانتیمتر پایین تر از پرده بکارت است . ولی کمتر از 2 سانتی متر از کل طول واژن پایین امده است .

Stage 4:

به نام پروسی دنشیا نامیده میشود . که پرولاپس کامل واژن به بیرون است .

به این دلیل که طی مطالعات دانشمندان قادر به بررسی تغییرات باتی عضلات کف لگن نبودند ، تصمیم گرفتند . از POP-Q از جهت قدرت و کیفیت عضلات کف لگن و stage بندی آن جهت بررسی تغییرات واژن استفاده کنند .

روشهای درمان افتادگی واژن

ورزش کگل ( توضیح فوق)
استفاده از وسیله پساری
مش تراس واژینال به صورت patch یا sling مانند درمان فتق های شکمی استفاده می شود .
جراحی ترمیم قدامی – خلفی واژن جهت رفع شل شدگی واژن :

روشهای جراحی مختلفی برای ترمیم واژن وجود دارد . 74 درصد بیماران با تنگ کردن واژن به وسیله عمل جراحی نتایج مثبتی جهت فعالیت مثبت جنسی شان دریافت کرده اند اما تمام روشهای جراحی نیاز به دوره استراحت طولانی حداقل 6 هفته داشته و احتمال ایجاد عوارض جانبی نیز وجود دارد .

لیزر واژینال ( co2 فرکشنال – افرودایت) : تلاشهای زیادی جهت پیدا کردن یک روش جدید رفع این مشکل انجام شده که خوشبختانه اخیرا توانستند با کمک لیزر شل شدگی واژن را بدون عوارض جانبی و بدون نیاز به دوره استراحت و به صورت کاملا سرپایی و غیر تهاجمی برطرف سازند . خوشبختانه متوجه شدند با این روش بی اختیاری استرسی ادراری که در میان خانمها شایع است . نیز بدون نیاز به جراحی برطرف می شود .

در تحقیقات انجام شده تعداد کمی از بیماران بردن پس stage 1 تا stage 3 افتادگی واژن به طور کامل داشتند . خوشبختانه نتایج بسیار خوبی در تست pop-q با استفاده از تکنیک لیزر بدست آمد .

پرسشناpمه هایی که از بیمارن در مورد رضایت جنسی آنها بعد از لیزر به عمل آمد 95 از بیماران رضایت متوسط تا کامل از تنگ شدن واژن داشتن . 85 درصد کاربران احساس تنگ شدگی واژن حین مقاربت ( نزدیکی ) را داشته اند . و 95 درصد از بیماران گزارش رابطه جنسی بهتر بعد از درمان را دادند .

این گزارشات بسیار مطلوب تر از روشهای دیگر حتی جراحی بوده و با توجه به نداشتن دوره استراحت بسیار قابل توجه می باشد

با توجه به ایمنی این روش و قابل تحمل بودن آن و بازگشت سریع به فعالیت جنسی ( 72 ساعت تا یک هفته بعد از انجام لیزر ) روش اخیر بهترین تکنیک جهت درمان اختلالات جنسی ارزیابی شده است . همانطور که می دانید در روش جراحی نیاز به بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی می باشد .

و شش هفته دوره استراحت نیاز دارد . عوارض جانبی به دنبال جراحی شامل درد هنگام نزدیکی ، کلوئید ، عفونت ، خون ریزی بعد از جراحی می باشد .

به دنبال لیزر هیچ کدام از این عوارض دیده نمی شود . نتایج 95 درصد رضایت جنسی خانم ها بعد از لیزر درمانی کاملا قابل مقایسه با نتایج 74 درصد رضایت آنها بعد از جراحی می باشد . جهت نتایج بهتر تکنیک لیزر در سه نوبت و به فواصل یک ماه انجام می شود .

اقدامات قبل از لیزر درمانی

درمان با لیزر دو فاز دارد .

فاز اول ، کل کانال واژن باید لیزرتراپی شود شود و در فاز دوم ورودی واژن و سیتبسول لیزرتراپی می شود . قبل از انجام لیزر کانال واژن ، وردی واژن کاملا شسته شده ، ضد عفونی می شود . و خشک می شود که ترشحات موکوسی کاملا خارج شود . قبل از انجام لیزرتراپی بیمار حتما باید توسط متخصص زنان معاینه شده باشد. و عفونتهای احتمالی کاملا درمان شده و تست پاپ اسپم از بیمار گرفته شده و جواب آن بررسی شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.