🔮انواع فشار خون بالا در بارداری:

📌 فشار خون در اثر بارداری
به معنی افزایش فشار خون بعد از هفته بیستم حاملگی است.
در بعضی از خانمها این موضوع می‌تواند به پره اکلامپسی و درگیر شدن سایر ارگانها،دفع پروتئین در ادرار و ورم منجر شود.

📌 فشار خون مزمن
به بالا بودن فشار خون قبل از هفته بیستم بارداری اطلاق می شود.

📌 فشار خون بارداری که به فشار خون مزمن اضافه می شود، که به معنی همراهی مورد اول و دوم باهم می باشد.

📌پره اکلامپسی
وقتی افزایش فشار خون بعد از هفته بیستم همراه با آسیب و درگیری سایر ارگانها باشد. در نهایت می‌تواند منجر به عوارض وخیمی مانند تشنج شود که در این هنگام به نام اکلامپسی نامیده می شود.

 

🔮چرا افزایش فشار خون در بارداری مهم است؟

عوارض زیر در خانم‌هایی که باردار هستند و دچار افزایش فشار خون می شوند می‌تواند اتفاق بیفتد:

📌 کاهش خونرسانی به جفت و جنین

📌 کنده شدن جفت

📌 کم شدن رشد جنین داخل رحم

📌 صدمه به سایر اندام ها مانند کلیه مغز و قلب

📌 افزایش احتمال زایمان زودرس

📌 احتمال وقوع عوارض قلبی عروقی در مراحل بعدی زندگی

آیا تغذیه ربطی به فشارخون بارداری دارد؟

به نظرمیرسدکه پاسخ مثبت است ولی تحقیق وبررسی درموردنقش عوامل تغذیه ای هنوزکامل نیست و بسیاری نکات ناشناخته اند.از آنجاکه فشارخون بارداری وپره اکلامپسی خطربروز فشارخون بالا ودیابت نوع دو‌در سالهای آتی را هم درمادر و هم در فرزندش بالامیبرد هرنوع پیشگیری اهمیت دوچندان پیدامیکند.احتمالا کمبوداسیدهای چرب اشباع نشده و ویتامینهای ای و ث و روی وآهن و بالا بودن تری گلیسرید واسیدهای چرب و همچنین کمبود ویتامین د و‌کلسیم ومنیزیم درافزایش خطر فشارخون وپره اکلامپسی نقش دارند.

کسانی که در سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم کالری بیشتری میخورنداحتمالا بیشتردرخطر ابتلابه فشارخون بالا وپره اکلامپسی خواهندبود.

به نظرمیرسدخطربروزفشارخون بالا وپره اکلامپسی درزنانی که رژیم غذایی مدیترانه ای و میوه وسبزیجات بیشتراستفاده میکنندکمتراززنانی است که غذاهای حاوی موادنگهدارنده ونوشابه های شیرین و‌اسنک های شورمیخورند.

رژیم غذایی با پروتئین بالا همراه بااستراحت به پهلوی چپ ممکن است درکنترل وکندکردن پیشرفت پره اکلامپسی مفیدباشند.

چه مادرانی مستعد بروز پره‌اکلامپسی( فشارخون بالا در بارداری ) هستند؟
-زنانی که برای بار اول باردار میشوند🌷
-زنانی که مادر یا خواهرشان دچار پره‌اکلامپسی شده‌اند🌷
-زنانی که قبل از باداری فشارخون بالا یا بیماری کلیوی داشته‌اند🌷
-زنان چاقی که BMI بالای ۳۰ دارند🌷
-بارداری دوقلویی ویا بیشتر🌷
-مادران باردار زیر ۲۰ سال و یا بالای ۴۰ سال🌷
بیاد داشته باشیم اگر مادری در بارداری قبلی خود دچار پره‌اکلامپسی شد ،احتمال ابتلا در این بارداری بیشتر است

چگونه می‌توان پره‌اکلامپسی را تشخیص داد؟
درهر ویزیت مادر باردار،صدای قلب جنین ، رشد جنین،فشارخون مادر باردار و وزن او اندازه‌گیری میشود.
در صورتیکه فشارخون مادر زیاد شود، مادر افزایش وزن ناگهانی پیدا کند ودر معاینه ورم صورت و دستها دیده شود باید مشکوک به پره‌اکلامپسی شد و ازمایشات مخصوصی درخواست شود.با پیشرفت بیماری جنین رشد مناسبی نمی‌کند و ممکن است نیاز به بررسی رشد جنین نیز انجام شود

پره‌اکلامپسی افزایش فشارخون مادر باردار پس از هفته ۲۰ بارداری است که با دفع پروتئین و ورم( ادم)درصورت و دستهای مادر مشخص میشود.
درصورت عدم درمان بموقع نارسایی کبدی، کلیوی و یا مشکلات قلبی در مادر بوجود می‌اید

پره‌اکلامپسی یا افزایش فشارخون در مادران باردار بعد از ۲۰ هفته از حاملگی،می‌تواند با اثر بر روی خونرسانی به جنین منجر به کاهش رشد جنین شود. البته درصورت تشخیص بموقع و رسیدگی مناسب نوزادانی با رشد مناسب بدنیا خواهند امد.
درمواردی که پره‌اکلامپسی شدید در ماه هفتم یا هشتم بارداری بوجود اید و پزشک بدلیل خطراتی که مادر و جنین را تهدید میکند، اقدام به ختم بارداری( زایمان) کند، ممکن است نوزاد نارس بدنیا بیاید و نیازمند مراقبت‌های خاصی گردد

پره‌اکلامپسی فشارخون بالاتر از ۱۴۰/۹۰ بهمراه ورم دستها و صورت و احتمال دفع پروتیین در مادراست. علائم پره‌اکلامپسی شدید که برای مادر بسیار خطرناک است عبارتند از:
-سردرد🥀
-تاری دید🥀
-درد شکم بویژه درقسمت راست وبالای شکم( محل کبد)🥀
-تهوع و استفراغ🥀
-عدم تحمل به نور🥀
-کاهش حجم ادرار🥀
هریک از علائم بالا نیاز به ویزیت اورژانس پزشک دارد و با ازمایشات مناسب و بررسی سلامت جنین تصمیم گیری برای درمان و یا ادامه بارداری گرفته خواهد شد

در خانمهای بارداری که فشار خون بیشتر از ۱۳۰/۸۰ دارند یادر چند روز افزایش وزن ناگهانی پیدا کرده‌اند توصیه میشود سریعا به پزشک زنان مراجعه نمایند تا پس از بررسی کامل درمانهای مناسب شروع شود.اگر عارضه پره‌اکلامپسی بدرستی درمان نشود عوارضی بر سلامت مادر و جنین می‌گذارد. موارد شدید درمان نشده میتواند منجر به تشنج و عوارض بسیار جدی بر کبد و کلیه مادر شود

عوارض پره اکلامپسی: هر چه در سن حاملگی پایین تر اتفاق بیفتد عوارض برای مادر و جنین شدیدتر است و حتی میتواند ختم حاملگی زودرس لازم باشد ، روش زایمان بسته به شرایط مادر و جنین میتواند زایمان طبیعی یا شزارین باشد .

عوارض شامل :
۱-محدودیت رشد جنین : به علت اثر پره اکلامپسی روی عروق خونرسان به جنین است وبه علت عدم کفایت خونرسانی از راه جفت به جنین باعث کاهش رشد جنین می شود و باعث نوزاد کم وزن می شود .

۲-زایمان زودرس : در صورت پره اکلامپسی شدید ممکن است برای نجات جان مادر یا جنین لازم باشد حاملگی به صورت زودرس ختم داده شود .
۳-کنده شدن جفت : در این حالت جفت از سطح داخلی دیواره رحم جدا میشود که میتواند باعث خونریزی شدید شود که سلامت مادر و جنین را به شدت به مخاطره می انجامد .

۴- تشنج : اگر پره اکلامپسی کنترل نشود میتواند باعث تشنج شود که اغلب هیچ پیش درآمد یا علامت هشداردهنده ای هم ندارد . در این حالت زایمان سریع برای نجات جان مادر و جنین ضروری است .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.