ماست و لبنیات و شیر، مواد بسیار مهم و مغذی برای دوران بارداری است. لبنیات و ماست ۲۸ درصد از نیاز به كلسیم و پروتئین و فیبر و موادمعدنی و ویتامین‌ها را تامین می‌كند. محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می‌كند، به خصوص كلسیم و پروتئین كه در بدن مادر ذخیره می‌شود، برای استخوان سازی بدن جنین لازم است.

👈كلسیم ماده اصلی تشكیل دهنده استخوان و دندان است و در صورتی كه كلسیم مادر كافی نباشد جنین از كلسیم استخوان‌های مادر استفاده می‌كند كه باعث می‌شود مادر در آینده دچار پوكی استخوان شود.

👈هر زن باردار حداقل روزانه باید یك لیوان شیر بخورد و در صورتی كه از مزه شیر راضی نیست می‌تواند به صورت شیر كاكائو و یا با ریختن در سوپ یا هر روش دیگر آن را مصرف كند.

👈آن دسته از مادرانی كه مشكل گوارشی دارند و شیر برایشان قابل تحمل نیست، می‌توانند معادل آن یعنی یك فنجان، ماست یا پنیر مصرف كنند.

👈بستنی هم به علت داشتن شیر منبع خوبی از كلسیم است اما از آنجایی كه زن باردار باید معادل یك فنجان و نیم از آن را مصرف كند و بستنی سرشار از شكر است برای سلامت مادر ضرر دارد و باید توجه داشت زیاد از اندازه مصرف نشود.

و همچنین مصرف شیر باعث شاداب تر شدن پوست جنین شده و کلسیم و فسفر باعث بهتر شدن لطافت پوست می گردد. بنابراین مصرف شیر می تواند روز زیبایی جنین شما نیز اثرگذار باشد.

رابطه وزن جنین  و مصرف شیر

نتایج بررسی های اخیر انجام شده نشان داد ، که مصرف شیر بیش از 3 لیوان در روز با وزن گیری جنین در 3 ماهه سوم بارداری در رابطه مستقیم است.  وزن هنگام تولد این نوزادان حدود 135 گرم بیشتر از نوزادانی بود که مادران آنها در طول بارداری شیر مصرف نکرده اند یا مقدار مصرف شیر آنها محدود به یک لیوان بوده است.همچنین اندازه دور سر این نوزادان، cm3/2 بیشتر از دیگر نوزادان بوده است. البته مصرف شیر توسط مادر بر رشد قدی جنین تاثیر نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.