دکتر لیلا اصغری در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار داشت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، شیوع عارضه مسمومیت بارداری در کشورهای جهان سوم بیشتر است و به دلیل عدم تشخیص و درمان به موقع، شانس بهبودی و کنترل عوارض آن کمتر می‌شود.

وی افزود: این عارضه با ایجاد فشار خون بالاتر یا مساوی ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه، ورم ناگهانی اندامها (دست، پا، صورت و لب‌ها)، افزایش ناگهانی وزن، بروز سردرد و سرگیجه، لخته شدن خون در اندام‌ها، تغییر در شمارش پلاکتهای خون و افزایش میزان دفع پروتئین در ادرار همراه است که مادر در صورت مشاهده هر یک از این موارد سریعا باید با پزشک خود مطرح کند.

این متخصص زنان در ادامه گفت: راههای پیش بینی این بیماری در حال حاضر بسیار کم هستند و هیچ یک به طور قطع اثبات نشده‌اند، این راهها در حکم فرضیه بوده و شامل اندازه‌گیری فشار خون مادر در طی هفته‌های ۲۸ تا ۳۶ حاملگی، اندازه‌گیری سطح اسید اوریک خون و مقایسه آن در سه ماهه مختلف بارداری و اندازه‌گیری فیبرونکتین جنینی است.

دکتر اصغری اظهار داشت: رعایت رژیم غذایی خاص مانند استفاده از غذاهای کم نمک، استفاده از آسپرین و مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان در تنظیم عملکرد کلیه‌ها برای جلوگیری از مسمومیت بارداری مفید است.

وی افزایش فشار خون مادر را تهدیدی برای سلامتی جنین دانست و گفت: افزایش فشار خون مادر بدلیل اختلالاتی که در جفت بوجود می‌آورد، مانع عبور مواد غذایی از مادر به سمت جنین شده و باعث اختلال در رشد جنین می‌شود و در صورتی که این اختلال شدید باشد ممکن است باعث مرگ جنین شود.

این متخصص زنان با تأکید بر ختم بارداری در صورت تهدید جان مادر در مسمومیت بارداری افزود: در برخی موارد برای این که جان مادر حفظ شود حاملگی باید ختم شود و جنین زودتر به دنیا بیاید که در این صورت خطر نارس بودن نیز جنین را تهدید می‌کند.

دکتر اصغری در ادامه به خطراتی که برای مادر در طی مسمومیت بارداری وجود دارد اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین خطرات اختلال انعقاد خون است که ممکن است خون در عروق حیاتی یا در ساق پاها لخته شود که بسته به محل گرفتاری عوارض خاص خود را خواهد داشت هم چنین ممکن است پارگی کبد یا شبکیه چشم نیز برای مادر اتفاق بیفتد.

وی با بیان این که درمان این بیماری به شدت آن بستگی دارد، افزود: در موارد خفیف و یا متوسط در صورتی که جنین قابلیت حیات داشته باشد، مادر را با داروی ضد فشار خون درمان کرده و تحت نظر می‌گیریم تا زمانی که بتواند نوزاد خود را بدنیا بیاورد ولی در موارد شدید که جان مادر در معرض خطر است ختم حاملگی در هر سنی از حاملگی توصیه می‌شود.

این متخصص زنان در مورد روش زایمان در مسمومیت بارداری گفت که روش انتخابی، زایمان به صورت طبیعی است مگر این که در موارد خاصی که فرصت چندانی برای زایمان طبیعی باقی نماند یا به دلایل مامایی مجبور به انجام عمل سزارین باشیم.

سلامت نیوز: مسمومیت حاملگی عامل ۱۶ درصد موارد مرگ و میر زنان باردار است

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.