خودمراقبتی گام اول سلامت است. معنی خودمراقبتی این است که ما یاد بگیریم خودمان به طور مستقل ازخودمان مراقبت کنیم. بین 65 تا 85 درصد ازمراقبت هایی که به سلامت ما منجرمیشود محصول همین خود مراقبتی است.خود مراقبتی با خوددرمانی فرق دارد و به معنی عملی است که در آن هرفرد ازدانش،مهارت وتوان خود استفاده میکند تا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند.وقتی میگوییم “به طور مستقل” منظور این است که شخص میتواند خودش درباره خودش بااتکا به خود تصمیم بگیرد.
کارهایی که در خودمراقبتی انجام میشود درنهایت منجربه این میشود که سلامت افراد حفظ شده وارتقا یابد. تصمیم گیری به طور مستقل به این معنی نیست که فرد ازکسی کمک نگیرد. درواقع در این مسیر شخص میتواند ازمشورت وکمک تخصصی یاغیر تخصصی دیگران نیز بهره مند شود ولی درنهایت مسئولیت وتصمیم گیری اصلی در حفظ ومراقبت ازسلامتی با خودش خواهد بود.
خود مراقبتی شامل بخشهای خود مراقبتی جسمی، روانی و عاطفی ، اجتماعی و معنوی میشود.
خودمراقبتی جسمی شامل فعالیت ها وتمرینات ورزشی،خوردن غذای سالم،خواب کافی، توجه به محیط اطراف(از نظر نظم وترتیب و کاهش استرس های محیطی) هست.
بخشی از خودمراقبتی درهمه سنین شامل مراجعه به پزشک وانجام آزمایشات چکاپ دوره ای است. که این مسئولیت در مورد دختران و زنان عموما به عهده پزشک متخصص زنان و زایمان میباشد.
در مورد خانمهای سنین یائسگی خود مراقبتی اهمیت بسیار زیادی دارد.

اولین گام برای برنامه ریزی به منظور خود مراقبتی “خودآگاهی” است. برای خودمراقبتی باید بدانیم چه میخواهیم باشیم وبرای چه میخواهیم ان گونه باشیم. این همان مفهوم خودآگاهی است.
همه باید به شیوه زندگی خود توجه کنیم وببینیم ایا شیوه ای که برای زندگی انتخاب کرده ایم شیوه سالمی است؟ آیا غذای سالم میخوریم، ورزش میکنیم؟ خواب خوبی داریم؟ به اندازه کافی استراحت میکنیم؟
اصلا آیا به اندازه کافی مراقب خودمان هستیم؟ چطور بفهمیم که بله یا خیر؟ اگر علایم زیر را دارید یعنی به اندازه کافی از خودتان مراقبت نمیکنید: پایین بودن انرژی، استرس وناامیدی،کمبود انگیزه،کمبود شوروشوق به زندگی،مشکلات عاطفی.

پس از منوپوز، سطح استروژن خون پایین می‌اید و بدنبال ان کلسترول خون بالا میرود. بدنبال تغییرات هورمونی یائسگی اندازه‌گیری کلسترول خون در فواصل نزدیکتری انجام شود.
فشار خون خانمهایی که منوپوز شده‌اند باید مرتب اندازه گیری شود. اگر در خانم یائسه‌ای کلسترول خون و فشار خون بالاتر از حد معمول باشد ، خطر بیماریهای قلبی افزایش می‌یابد

معاینه سالیانه دستگاه تناسلی پس از یائسگی باید همچنان ادامه یابد، در فواصل مناسب تست پاپ اسمیر گرفته شود و رحم و تخمدانها از نظر تغییراتی مانند بروز توده تخمدانی، خونریزی بعد از یائسگی چک شوند.
انجام ماموگرافی در فواصل ۱-۲ سال پس از یائسگی بصورت منظم انجام شود
از سن ۵۰ سالگی ببعد که حدود سن شروع یائسگی است، بررسی روده بزرگ با کولونوسکوپی توصیه میشود. مسلما در صورتیکه فرد در خطر بیشتری باشد( زمینه ژنتیکی یا علائم خطر سرطان روده) کولونوسکوپی زودتر شروع میشود. در افراد کم خطر کولونوسکوپی بر اساس نظر پزشک هر۵ سال یکبار توصیه میشود

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.