سرطان های  عمده در مسیر تناسلی خانم ها به نام های سرطان ولوو،   سرطان دهانه رحم  و سرطان رحم وجود دارد که متخصص زنان شما را در غربالگری و تشخیص این سرطان ها یاری خواهد ساخت. به طور کلی سرطان به رشد و تقسیم بی رویه سلول ها اشاره دارد. سرطان ولوو، ابتدا در سلول هایی به همین نام ایجاد می شود و سپس ممکن است به سایر بخش های بدن نیز انتشار یابد. واژنکانالی شبیه به لوله می باشد که بین رحم و بیرون بدن قرار دارد. ولوو نیز بخش بیرونی ارگان تناسلی خانم ها می باشد که از دوچین خوردگی پوستی به نام لابیا  تشکیل شده است. سرطان ولوو اغلب در لبه داخلی لابیا ایجاد می شود. اگر سرطان ولوو به موقع تشخیص داده شود، درمان موثر واقع می شود. به طور کلی همه خانم ها در خطر ابتلا به سرطان ولوو قرار دارند، اما میزان شیوع سرطان ولوو در بین خانم ها اندک می باشد.

 

تشخیص سرطان ولوو

 

بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان ولوو، چکاپ های منظمی است که توسط متخصص زنان انجام می شود و در آن علائم اولیه سرطان ولوو مورد توجه قرار دارد. در صورت مشاهده علائم مشکوک، متخصص زنان تست هایی را انجام خواهد داد. اگر نتایج  تست پاپ اسمیر غیر نرمال باشد یا سابقه ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود داشته باشد، در آن صورت تست ها و چکاپ های بیشتری باید انجام شود. وجود این موارد خطر ابتلا به سرطان های مربوط به ویروس اچ پی وی را افزایش می دهد، سرطان ولوو و سرطان واژن از جمله این سرطان ها می باشند. بسیار مهم است که بدانیم غربالگری پاپ اسمیر روشی برای پیشیگیری از سرطان ولوو نمی باشد، و تنها در غربالگری سرطان دهانه رحم اهمیت دارد.

علائم سرطان ولوو

 

سرطان واژن در مراحل اولیه علائمی را ایجاد نمی کند، اما برخی علائم سرطان واژن عبارت است از:

 1. ترشحات یا خونریزی واژینال که چندان نرمال به نظر نمی رسد: خونریزی ممکن است به لحاظ سنگینی یا زمان وقوع چندان طبیعی نباشد، برای مثال خونریزی در دوران بعد از یائسگی، خونریزی بین پریودها یا خونریزی های طولانی یا سنگین تر از پریود
 2. وجود خون در مدفوع یا ادرار
 3. تکرر ادرار یا نیاز فوری به ادرار کردن
 4. یبوست

علائم سرطان ولوو عبارت است از:

 1. خارش، سوزش، درد و یا حساس شدن ولوو که به طور مداوم ادامه دارد.
 2. تغییراتی در رنگ پوست ولوو، ممکن است قرمزتر یا سفید تر از حد معمول باشد.
 3. تغییراتی در پوست ولوو مانند وجود راش، زخم و یا توده

نکات مهم:

 • اگر دچار خونریزی غیر نرمال واژن شدید، فورا با متخصص زنان خود تماس حاصل فرمایید. اگر هر یک از علائم مرتبط با سرطان ولوو و واژن را حداقل به مدت 2 هفته یا بیشتر تجربه کردید، با متخصص زنان خود تماس حاصل کنید. در اغلب موارد بروز این علائم عللی غیر از سرطان ولوو و واژن دارد، اما تشخیص نهایی بامتخصص زنان می باشد.
 • خیلی از موارد ابتلا به سرطان ولوو و واژن به دنبال hpv ایجاد می شود. این ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل می گردد. واکسن اچ پی وی به منظور محافظت در برابر برخی از انواع این ویروس در دسترس می باشد. این سویه های ویروس اچ پی وی علاوه بر سرطان دهانه رحم در ایجاد سرطان ولوو و واژن نیز دخالت دارند. استفاده از این واکسن به پسران و دختران 11 تا 12 ساله توصیه می شود. اما افراد، از بازه سنی 9 تا 26 سال مجاز به استفاده از این واکسن می باشند. واکسن اچ پی وی در 2 تا 3 دوز تزریق می گردد که این به سن فرد بستگی خواهد داشت.

فاکتورهای خطر سرطان ولوو:

راهی برای اطمینان از ابتلا به سرطان ولوو وجود ندارد. برخی خانم ها با این که فاکتور خطری ندارند به سرطان ولوو مبتلا می شوند.

به طور کلی فاکتورهای زیر در ایجاد سرطان ولوو دخالت دارد:

 • ابتلا به ویروس اچ پی وی
 • داشتن ضایعات پیش سرطانی در دهانه رحم یا ابتلا به سرطان دهانه رحم
 • ابتلا به بیماری هایی مانند اچ آی وی که بدن را در مبارزه با میکروب ها تضعیف می کند
 • کشیدن سیگار
 • احساس خارش و سوزش مکرر در ولوو و واژن

اگر یک یا چند مورد از این علائم را تجربه می کنید، بدان معنی نخواهد بود که به سرطان ولوو مبتلا خواهید بود، اما توصیه می شود، فورا به متخصص زنان خود مراجعه فرمایید.

پیشگیری از سرطان ولوو

 

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان ولوو و واژن، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. تزریق واکسن اچ پی وی، این واکسن شما را علیه برخی انواع ویروس hpv محافظت می کند. این ویروس فاکتور خطری در ابتلا به سرطان ولوو و واژن می باشد.
 2. برای کاهش احتمال ابتلا به اچ آی وی  و اچ پی وی از داشتن رابطه جنسی پرخطر اجتناب کنید.
 3. عدم مصرف سیگار  نیز در کاهش ابتلا به سرطان ولوو و واژن نقش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.