سندرم تخمدان پلی کیستیک ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک ۵ تا ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. این یک اختلال هورمونی است که باعث چاقی، آکنه، رشد مو می شود و یکی از شایع ترین علل ناباروری است. عدم تعادل هورمونی ناشی از PCOS می تواند باعث تخمک گذاری نا منظم و کمبود کیفیت تخمک ها شود. اگر شما تلاش می کنید تا باردار شوید، متخصص غدد و متخصص زنان شما پیشنهاداتشان را برای کمک به بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) پیشنهاد خواهند داد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک قبل از بارداری
۱- زمانی که آماده تلاش برای باردار شدن هستید، پزشک متخصص زنان خود را مطلع کنید
بسیاری از زنان مبتلا به PCOS برای تنظیم تخمک گذاری و محافظت در برابر سقط جنین به نظارت و کمک یک پزشک آموزش دیده نیاز دارد. پزشکتان به شما در این امر کمک خواهد کرد و همچنین در دوران بارداری شما را کنترل خواهد کرد.
-داروهای مورد استفاده برای مدیریت PCOS ممکن است برای استفاده در بارداری ایمن نباشند، و باید تغییر یا قطع شوند. این یکی دیگر از دلایل عالی برای ملاقات هر چه سریعتر با پزشکتان است.
۲- مشخص کنید که چند وقت به چند وقت پریود می شوید
PCOS باعث می شود تا بسیاری از زنان پریود های نامنظمی داشته باشند. پریود های نامنظم به معنی تخمک گذاری نامنظم است که به این معنی است که شانس کمتری برای اسپرم وجود دارد تا تخمک را بارور کند. پریود خود را، با استفاده از یک تست تخمک گذاری و یا دماسنج بدن یادداشت کنید تا بدانید که شما چه روزهایی تخمک گذاری می کنید.
-اگر شما به طور منظم تخمک گذاری می کنید، سعی کنید در روزهایی که بیشتر از همیشه بارور هستید مقاربت داشته باشید.
-اگر تخمک گذاری نمی کنید یا تخمک گذاری شما نامنظم است، درجه حرارت پایه بدن شما و نتایج تخمینی تخمک گذاری شما نامنظم هستند یا بعد از ۶ ماه تخمک گذاری منظم باردار نمی شوید یک قرار ملاقات با متخصص زنان و زایمان خود تنظیم کنید. نگرانی خود را توضیح دهید و از او بخواهید تا شما را  به یک متخصص غدد و باروری ارجاع بدهد.
۳- در مورد تنظیم پریود های ماهانه خود، با متخصص غدد مشورت کنید
بزرگترین مشکل زنان مبتلا به PCOS تخمک گذاری نامنظم است. اگر شما زمانی که فکر می کنید که تخمک گذاری می کنید، تخمک گذاری نمی کنید یا اصلا در حال تخمک گذاری نیستید، باردار شدن می تواند یک کار تمام نشدنی باشد. خوشبختانه، پزشکان و جادوی علم می توانند به شما کمک کنند.
-بسیاری از پزشکان داروهایی نظیر متفورمین و کلومید را برای کمک به تولید پریود های منظم و تنظیم تخمک گذاری انجام می دهند.
-متفورمین در درجه اول یک داروی مورد استفاده برای درمان دیابت است، اما برای زنان مبتلا به PCOS مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا آنها اغلب مشکل جذب انسولین را دارند. سطوح انسولین بالا سطوح آندروژن بالا را ایجاد می کند که پریود ها را پیچیده می کند.
-کلومید یک داروی ناباروری است که باعث تولید هورمون هایی می شود که باعث تخمک گذاری می شوند.
-اگر اصلا پریود نمی شوید، پزشک ممکن است داروهایی مانند پروورا را پیشنهاد کند.
۴- در صورتی که یک رژیم دارویی غیر تهاجمی نتوانسته است حاملگی ایجاد کند، با پزشک خود در زمینه لقاح آزمایشگاهی صحبت کنید
برخی از بیماران مبتلا به PCOS زمانی که روش های دیگر نتیجه ندهند از لقاح آزمایشگاهی استفاده می کنند. در بعضی موارد نادر ،PCOS بر کیفیت تخمک های زن تاثیر می گذارد و باید از تخمک های فرد اهدا کننده استفاده شود.
۵- اگر هیچیک از رژیم های دیگر چاره ساز نبود، گزینه های دیگر را بررسی کنید
یک روش جراحی به نام حفاری لاپاروسکوپی تخمدان ممکن است به برخی از زنان مبتلا به PCOS کمک کند. در این جراحی یک جراح یک دوربین را  از طریق یک برش کوچک در شکم وارد می کند و از آن برای شناسایی فولیکول ها در سطح تخمدان ها و سوزاندن حفره ها در آنها استفاده می کند.
-این کار سطح هورمون شما را تغییر می دهد و ممکن است بتواند به شما کمک کند تا به طور طبیعی باردار شوید.
سندرم تخمدان پلی کیستیک بعد از باروری
۱- احتمال سقط جنین را با دکتر خود مطرح کنید
مادران باردار مبتلا به PCOS حدود ۳ برابر بیشتر از مادران بدون PCOS احتمال سقط جنین کردن را دارند. بسیاری از پزشکان به این مادران توصیه می کنند که در دوران بارداری مصرف متفورمین را ادامه دهند تا احتمال سقط جنین کاهش یابد.
۲- با متخصص زنان درباره انجام ورزش منظم صحبت کنید
بسیاری از پزشکان بر اهمیت تمرین سبک و مداوم برای مادران باردار مبتلا به PCOS تأکید می کنند. ورزش باعث بهبود بدن در استفاده از انسولین، بهبود سطح هورمون و حفظ وزن تان خواهد شد. در واقع، تمرینات منظم اغلب برای زنانی توصیه می شود که سعی در بارداری دارند، به این دلیل که شانس تخمک گذاری منظم آنها را بهبود می بخشد.
-با پزشک خود صحبت کنید که کدام تمرین ها مجاز هستند و از چه تمریناتی باید دور بمانید. پیاده روی و تمرین سبک برای مادران باردار ایده آل است.
۳- یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین و سبزیجات سبز و کم کربوهیدرات را رعایت کنید
از آنجا که PCOS توانایی بدن شما برای تنظیم انسولین را محدود می کند، ممکن است لازم باشد که در مورد آنچه که یک فرد مبتلا به دیابت مصرف می کند، هوشیار باشید. یک رژیم غذایی حاوی پروتئین و فیبر می تواند به کاهش سطح انسولین کمک کند. از غذاهای فرآوری شده و یا غذاهای حاوی شکر اجتناب کنید.
۴- در دوران بارداری خود بسیار هوشیار باشید
متأسفانه PCOS با چندین خطر دیگر حتی پس از اینکه شما توانستید باردار شوید، هنوز وجود دارد. با پزشک خود در مورد فشار خون بالا ناشی از بارداری، پره اکلامپسی و دیابت بارداری صحبت کنید که در زنان مبتلا به PCOS رایج است.
-درک کنید که زنان مبتلا به PCOS اغلب نوزادان خود را سزارین می کنند. سزارین بیشتر برای مادران مبتلا به PCOS رایج است، زیرا عوارض بیشتری دارند.
هشدار:
بسیاری از مکمل های گیاهی به عنوان درمان های طبیعی برای PCOS به بازار عرضه می شوند. این مکمل ها معمولا توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی شود و قبل از استفاده از آنها باید با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.