اندازه شکم زنان در طی بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد:

* اندازه جثه جنینی که در شکم است و وزنی که جنین اضافه می کند
* مهم تر از آن جثه طبیعی مادر
* شکل و ساختار استخوانی مادر
* ساختار عضلانی بدن مادر
* وضعیت قرار گیری جنین.

یک زن با ماهیچه قوی معمولا شکم خیلی بزرگی پیدا نمی کند یا اندازه شکم یک زن با ماهیچه های ضعیف، به ویژه بستگی به این دارد که اولین بارداری اش است یا دومی. همین طور اندازه شکم به وضعیت قرار گیری جنین و وزنی که جنین اضافه می کند، نیز بستگی دارد. البته افزایش وزن مادر حتما دلیل بر وزن گرفتن جنین نیست و تنها یک مادر چاق تر خواهید بود.

تنها تخمین درست اندازه جنین توجه به توصیه پزشک و سونوگرافی است.

در طی قرن 19 میلادی، زنان باردار را تشویق کردند تا وزن خود را بیشتر و بیشتر بالا ببرند اما این مسأله منجر به چاقی بیش از حد مادر و زایمان مشکل تر آنها شد.

همین طور کاهش وزن مادر و محدود کردن تغذیه او سبب کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد می شود که این مسأله نیز خطرناک است. بنابراین آخرین مطالعات این موضوع را چنین بیان می کند که افزایش وزن مادر در طی بارداری بین 7 تا 11 کیلوگرم نرمال است.

حاملگی 40 هفته به طول می انجامد که به 3 دوره 3 ماهه تقسیم می شود.

در طی این سه دوره ممکن است از خود بپرسید که اندازه شکمم طبیعی است یا نه. اندازه شکم یکی از مهم ترین فاکتورها در تعیین رشد طبیعی جنین است.

اگر سایز شکم بیش از حد بزرگ باشد ممکن است نشانه زیادی مقدار مایع آمنیوتیک باشد. این نشانه بیشتر در مادرانی که دیابت دارند و یا در بارداری دوقلو، اتفاق می افتد.

اگر سایز شکم خیلی کوچک باشد ممکن است نشانه کمبود مایع آمنیوتیک باشد و یا جنین رشد طبیعی ندارد و یا مادر دچار بیماری های کلیه است.
سه ماهه اول

از ابتدای حاملگی یعنی از هفته 1 تا 14 در این دوره قرار می گیرد. اندازه شکم در طی سه ماهه اول تغییر قابل توجهی نمی کند. اندازه جنین نیز در حد چندین سانتی متر است. در هفته سوم جنین از سر یک خودکار نیز کوچک تر است.

اولین روز بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود. پس دو هفته اول شامل روزهای قاعدگی زنان تا باردار شدن است که اسپرم، تخمک را بارور می کند. کم کم تخم بارور شده به جنین تغییر شکل می دهد. در این مرحله اولین نشانه های حاملگی مثل حالت تهوع را احساس خواهید کرد. برخی زنان احساس افزایش بزاق دهان پیدا می کنند و برخی دیگر دچار تورم یا خون ریزی از لثه می شوند. اکثر مادران از ادرار مکرر شکایت می کنند.

در هفته پنجم، قاعدگی خانم ها عقب می افتد و معمولا با استفاده از تست هایی مثل baby check در منزل، متوجه بارداری خود می شوند. اما پزشک آزمایش خون را برای شما توصیه می کند.

اعضای مهم بدن بچه در هفته پنجم شروع به رشد می کند که زمان بسیار مهمی است. در هفته 6 و 7 قلب جنین برای اولین بار ضربان پیدا می کند. جنین به شکل C است و 1.5 تا 3 میلی متر اندازه سر تا کفل است.

جنسیت نوزاد در طی هفته 9 تا 10 تعیین می شود و این مسأله شما را بسیار متعجب خواهد کرد که یک جنین در شکم دارید. اندازه جنین در هفته دهم 3 سانتی متر و وزن 4 گرم دارد.

در طی هفته 14 تغییرات دیگری را حس خواهید کرد و آن تیره شدن اطراف نوک پستان مادر است.

در پایان سه ماهه اول اندازه جنین بین 8 تا 9 سانتی متر و 43 گرم وزن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.