یک بارداری کامل یا اصطلاحا بارداری ترم ۴۰ هفته به طول می انجامد . زایمان زودرس زمانی اتفاق می افتد که انقباضات رحم قبل از ۳۷ هفته بارداری ،دهانه رحم را باز نماید.اگر این انقباضات متوقف نشوند ،نوزاد زودرس بدنیا امده و در معرض عوارض جدی قرار خواهد گرفت. هر چه نوزاد زودتر بدنیا آید ،احتمال عوارض بیشتر خواهد بود. بسیاری از نوزادان نارس نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه دارند. همچنین ممکن است در معرض معلولیت های ذهنی و فیزیکی طولانی مدت قرار گیرند. به علاوه با یک زایمان زودرس احتمال تکرار آن در بارداری های بعدی بالاتر می رود.

در حالیکه علت مشخص زایمان زودرس هنوز روشن نشده است ، بعضی از فاکتور های خطر شناخته شده مادری ، رحمی و مشکلات مربوط به جفت باعث افزایش بروز آن می شوند . در رابطه با نقش آلودگی هوا در پیدایش این عارضه مطالعات بسیار انجام شده که اجمالا به تعدادی از آنها خواهیم پرداخت.

در کتاب منتشر شده توسط NIH تحت عنوانPreterm Birth Causes, Consequences, and Prevention (2007) Richard E. Behrman, Adrienne Stith Butler, Editors, Committee on Understanding Premature Birth and Assuring Healthy Outcomes

در قسمتی به نقش عوامل سمی محیطی درزایمان زودرس پرداخته است و محققین چنین نتیجه گرفته اند که جدا از سرب و دود سیگار موجود در هوا که ارتباط این عوامل با افزایش زایمان زودرس شناخته شده است ، برای یافتن ارتباط سایر مواد سمی با این عارضه که در هوای آلوده و همچنین آب و غذای ناسالم وجود دارند ، مطالعات بیشتر لازم است.

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۲در ماساچوست آمریکا که از متدهای ماهواره ای دقیق تر برای تعیین میزان در تماس بودن افراد با ذرات بسیار ریز معلق در هوا ( تحت عنوان PM که اندازه ای در حد ۲تا ۱۰ میکرون دارند) استفاده کرده بودند، به بررسی ارتباط این ذرات با وزن موقع تولد و زایمان زودرس پرداختند. این مطالعه در طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ انجام گرفت . نتایج این تحقیق نشان داد که وزن تولد به طور معکوس به میزان ذرات معلق در هوا ارتباط داشت . برای مثال افزایش ۱۰ میکروگرم در متر مکعب افزایش تماس با این ذرات در طول کل دوره بارداری به طور آشکار با کاهش ۱۳٫۸ گرم دروزن تولد ،پس از کنترل فاکتورهائی دیگر شامل سن، نژاد، درامد،سطح تحصیلات ، سن حاملگی،درصد فضای باز نزدیک محل زندگی مادرو میزان ترافیک ارتباط داشت . شانس ابتلا به زایمان زودرس ۱٫۰۶ برابر برای هر افزایش ۱۰ میکروگرم در متر مکعب ذرات معلق در هوا در طی کل دوره باروری بود. نتیجه گیری این محققین افزایش زایمان زودرس، کاهش وزن موقع تولد در اثر افزایش تماس با ذرات معلق در هوا(PM) در طی بارداری بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.